جیمی اُلیور (به انگلیسی: Jamie Oliver) متولد ۲۷ مه ۱۹۷۵، سرآشپز معروف شناخته‌شده، دارندهٔ رتبه امپراتوری بریتانیا، برندهٔ جایزه امی در شهر اسکس بریتانیا به دنیا آمد. وی افتخار این را دارد، دولت کشورش را وادار کند تا بودجه تغذیه مدارس و افزایش بده، به دوستداران غذا شیوه آشپزی تازه و معنی‌دار و دستورهای اشپزی الهام‌بخش و ارائه بده و نوجوانایی از طبقه های محروم اجتماع و تبدیل به سرآشپزهای حرفه‌ای کند. او کسی نیست جز پادشاه آشپزی در تلوزیون جیمی الیور. «آشپزخانه جیمی» نام رستوران او در لندن و هم عنوان یک مجموعه تلوزیونی است و بسیار موفق از اب در امده بود. ۳ مجموعه رستوران‌های او هر کدوم با ۱۵ شعبه در امستردام، ملبورن و کورنوال دایر کرده‌است. بعد از اینکه یک تولید کننده تلوزیونی موقع کار در یک رستوران کنار رودخانه در لندن او را کشف می‌کند شهرتش عالم‌گیر می‌شود.

موقیت‌های حرفه‌ای جیمی در تلویزیون ادامه داشت با برنامه‌های مثل «فرار بزرگ جیمی» در ان با آشپزی الهام گرفته شده از ایتالیو به سراغ ایتالیایی‌ها می رفت و در برنامه »جیمی در خانه« او با سبزیجاتی که خودش کاشته بود اشپزی می کرد و در برنامه جستورانه »شام های جیمی با گوشت پرندگان«، او نگاه انتقادی به مسائل پیرامون پروش طیور داشت. بعد از انکه برنامه «جیمی بیکن ما را نجات می‌دهد» ساخته شد که به ترویج گوشت خوک انگلیسی و دشواری‌های پرورش دهنده خوک در انگلستان می‌پرداخت این سرآشپز یکی از پرطرف دارترین سراشپزز‌های جهان شد.

برنامه »ناهار های مدرسه جیمی« یک سریال مستند ۴ قسمتی بود که در سال ۲۰۰۴ ساخته شد. جیمی الیور این ماموریت و به عهده گرفت که کیفیت و ارزش غذایی ناهارهای مدرسه رو در یک مدرسه معممولی انگلیسی بالا ببره. این فکر منجر به برنامه وسیع تری برای بهبود ناهار های مدارس در سر تا سر انگلستان شد. همچنین برنامه سراشپز لخت یک برنامه موفقی بود و خیلی سریع شهرت پیدا کرد.

در سال ۲۰۰۲، جیمی بزرگ ترین برنامه اش را شروع کرد. او ۱۵ نوجوان رو از طبقات پایین اجتماع که هیچ وقت گذرشون به هیچ رستورانی نیفتاده بود، انتخاب کرد. و بیشتر انها را تبدیل به سراشپز های حرفه ای کرد.

او همان قدر اشپز بزرگی است، انسان دوست بزرگی نیز هست. او که اشپز بسیار ماهر و سوابق بسیار درخشان دارد، در سال ۲۰۰۳ برای خدماتش به صنعت پذیرایی از ملکه انگلستان، نشان شوالیه را دریافت کرد. اما یکی از پر افتخار ترین دستاورد‌های او، ایجاد اگاهی عمومی و وارد کردن دولت انگلستان به تامین بودجه برای سلامت غذاهای مدارس بوده. الیور که از غذاهای ناسالمی که به دانش اموزان مدارس داده می‌شد واقعا ناراحت بود، مبارزه‌ای را برای تمیز کردن غذاهای مدارس در انگلستان شروع کرد. لحن جستورانه او و شخصیت متواضعی که داشت باعث جذب سیلی از طرف دارهاش در سراسر دنیا شد. جیمی الیور میلیون‌ها جلد از کتاب‌های اشپزی به فروش رسانده، بازارهای امریکا را فتح کرده، در چندین برنامه تلوزیونی نقش بازی کرده و انقلابی در غذاهای انگلستان به وجود اورده‌است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام تیر ۱۳۹۰ساعت 0:43  توسط ÅMìŅ  |